Ciekawostki i porady

Jak polepszyć akustykę pokoju odsłuchowego?

Aby efekty akustyczne w pokoju odsłuchowym były jak najlepsze, wystarczy dostosować się do kilku zasad – o czym warto pamiętać?

Umieszczenie głośników blisko ściany powoduje zwiększenie poziomu niskich częstotliwości dźwięku – zjawisko to można wykorzystać, jednak lepiej zapewnić wolną przestrzeń wokół kolumn. Dzięki temu dźwięk będzie głębszy i bardziej trójwymiarowy. Ponadto warto mieć świadomość, że im mniej basu, tym brzmi on bardziej czytelnie.

Odległość każdej z kolumn od ściany powinna wynosić minimum 50 cm, w przypadku kolumn podłogowych ta minimalna odległość powinna być nieco większa. Jeśli posiadamy kolumny o obudowie bass-reflex, zaleca się zasłonięcie otworu basowego częściowo lub w całości, co pozwoli na lepszą kontrolę nad niskimi częstotliwościami. Głośnik średniotonowy (średnio-niskotonowy) powinien być ustawiony w różnych odległościach od ściany za kolumnami, podłogi i ściany obok kolumn. Bardzo często producenci sprzętu sami określają odległości, w jakich powinny znajdować się poszczególne elementy zestawu – wówczas najlepiej się do nich zastosować.

Wyposażenie pokoju odsłuchowego

W pokoju odsłuchowym zawsze powinien znajdować się dywan lub wykładzina. Na ścianach bocznych należy umieścić wygłuszające pianki akustyczne i rozpraszające dźwięki dyfuzory. Pomiędzy zestawem a słuchaczem nie powinno się ustawiać żadnych mebli. Sufit też warto zaopatrzyć w materiały rozpraszające dźwięk. Rogi pokoju, gdzie następuje skumulowanie fal dźwiękowych, najlepiej wytłumić.

Wyposażenie pokoju odsłuchowego - Kolumny 

Obie kolumny oraz punkt odsłuchowy powinny być takich odległościach od siebie, aby stworzył się trójkąt równoramienny. To podstawa, aby dźwięk był jak najlepszy. Odległości poszczególnych kolumn od ścian bocznych nie są tak istotne i nie muszą być jednakowe. Ponadto bardzo istotne jest, aby głośnik wysokotonowy został zainstalowany na wysokości uszu – to standardowa zasada, zalecana przez ekspertów.

Pokój odsłuchowy

Jednak bywają i takie zestawy, w których można sobie pozwolić na parę centymetrów różnicy, co nawet może pozwolić na uzyskanie łagodniejszego, przyjemniejszego brzmienia. Jest tak zwłaszcza w przypadku systemów audio, które bardzo eksponują wysokie tony. W takim przypadku zamontowanie głośnika wysokotonowego nawet 20 cm poniżej lub powyżej wysokości uszu może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Wyposażenie pokoju odsłuchowego - Fotel

Aby zapewnić najlepsze efekty dźwiękowe, fotel słuchacza nie powinien znajdować się przy ścianie – należy zachować minimum 1,5 m odległości. Mniejsza odległość wymusi wyciszenie dużych i gładkich powierzchni pokoju. Ponadto dobrze jeśli za słuchaczem znajduje się przejście do pozostałej części mieszkania. Bardzo ważne jest także zachowanie symetrii. Absolutnie odradza się wytłumianie tylko jednej z bocznych ścian – zarówno prawa ściana, jak i lewa powinny być wytłumione tak samo. Tylko takie podejście zagwarantuje dobre efekty akustyczne. Jeśli ustawimy kolumny w znacząco różnych odległościach od ścian bocznych, wówczas także dźwięk nie będzie wysokiej jakości. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości, należy starannie wygłuszyć bliskie otoczenie kolumn.

Wszystkie kolumny w zestawie powinny być skierowane na słuchacza. Takie podejście pozwoli na osiągnięcie dźwięku pełnego szczegółów, soczystego i bezpośredniego. Dotyczy to przede wszystkich wysokich i średnich tonów. W pokoju, przed słuchaczem, nie powinno się także umieszczać przedmiotów przyciągających wzrok – jeśli słuchacz skoncentruje się wyłącznie na dźwiękach, wówczas wydadzą mu się bogatsze i wyraźniejsze. Aby się o tym przekonać, wystarczy posłuchać muzyki przy zgaszonym świetle.