Ciekawostki i porady

Cicho-sza! Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Wiele osób, które mieszka w blokach nie może przyzwyczaić się do hałasu dobiegającego z mieszkań sąsiadów. Dlatego też decyduje się na wyciszenie mieszkania.  W tym przypadku wydatek nie jest mały, ale chętnych na takie usługi cały czas przybywa. Koszt wyciszenia to około 200 zł za metr kwadratowy. Jednak są ludzie skłonni zapłacić tyle za spokój we własnym mieszkaniu.

Wytłumienie, wyciszenie czy wygłuszenie?

Sporną kwestią jest terminologia. Wytłumienie to określenie techniczne. Tłumienie oznacza po prostu pochłanianie dźwięków. Z kolei wyciszenie jest określeniem w dużej mierze subiektywnym. W dobrze wytłumionym pokoju jest cicho. Z kolei w przypadku dźwięków, które przedostają się pomiędzy dwoma pomieszczeniami mowa jest o wygłuszeniu. Zwykle dobre wytłumienie sprzyja także dobremu wygłuszeniu.

"Miękki" pokój

Najtańszym sposobem na wyciszenie pokoju jest tzw. miękki pokój. Im więcej w pomieszczeniu znajduje się materiałów - firanek, zasłon czy dywanów, tym lepiej jest on wytłumiony. Poza tym wśród sprawdzonych sposób są też kasetony styropianowe na suficie oraz tapety na ścianach. Jednak takie rozwiązania działają tylko wówczas kiedy poziom hałasu jest niski. W innych przypadkach konieczna jest już solidna izolacja akustyczna.

Wygłuszenie - ekrany akustyczne 

Najpopularniejszym sposobem na wyciszenie mieszkania jest zastosowanie stelażu, płyt gipsowo-kartonowych oraz wypełnienia z wełny mineralnej. Tego rodzaju ekran akustyczny odbiera część dźwięków, które przedostają się przez ścianę. Jednak rozwiązanie to nie pozbawione jest też minusów. Wełna mineralna ma bowiem grubość od 5 do 10 cm, a więc jej zastosowanie zabiera nieco przestrzeni. Nie ma też co oszukiwać. Najgorszym rozwiązaniem jest montaż płyt gipsowo-kartonowych poprzez ich przyklejenie.

Izolacja ścian

W ten sposób można tylko jeszcze bardziej pogorszyć izolacyjność ściany. W teorii najlepszą konstrukcją izolacji akustycznej jest połączenie wełny mineralnej z płytą ołowianą. Jednak jest to rozwiązanie także niepraktyczne. Zwykle wykorzystywana jest technologia wielowarstwowa, gdzie znajdują zastosowanie materiały o różnej gęstości - wełna mineralna, twarde i miękkie płyty oraz uszczelniacze. Okazuje się, że skuteczne ścianki akustyczne można wybudować już przy 5 cm grubości.

Zwykle jednak stawia się na około 10 cm. To wystarcza aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt akustyczny. Płyty ołowiane wprawdzie oferują wytłumienie na wysokim poziomie, ale są ciężkie i drogie. Dlatego też stosuje się je bardzo rzadko. Poza tym grubość ściany to dopiero połowa sukcesu. Trzeba ją też prawidłowo zamontować przy pomocy folii akustycznej.

Jak wyciszyć mieszkanie? 

Na skutek znacznego wzrostu zainteresowania wyciszaniem mieszkań na rynku pojawiają się cały czas nowe sposoby. Obecnie maty akustyczne kładzie się już nie tylko na podłogę, ale i na ściany. Na rynku dostać można między innymi maty dekoracyjne. W środku znajduje się wówczas mata akustyczna, a z zewnątrz powierzchnia dekoracyjna w różnej kolorystyce. Niestety takie maty nie należą do najtańszych. Za metr kwadratowy takiej maty przeznaczonej do pomieszczeń mieszkalnych trzeba zapłacić od 150 do 200 zł w zależności od grubości.

Skutecznie izolować może też korek w cenie 60 zł za metr kwadratowy. Doskonale sprawdza się jako podkład pod panele. W ten sposób skutecznie wyciszyć można sąsiadujący z kuchnią pokój dziecięcy. Wystarczy jedynie nakleić go dokładnie na całej powierzchni płyty, a następnie ze względów natury estetycznej pomalować na dowolny kolor.