Ciekawostki i porady

Pokój do słuchania muzyki – jak go urządzić?

Słuchanie ulubionej muzyki to doskonały sposób na relaks i odpoczynek. Każdy z nas chce przy tym cieszyć się najwyższą jakością odtwarzanego dźwięku, niezależnie od tego, z jakiego sprzętu korzysta. Jest to bardzo ważne, bowiem ludzie odpowiedzialni za nagrania zazwyczaj biorą pod uwagę to, że dysponujemy sprzętem pozwalającym na wykorzystanie pełni ich możliwości.

Warto jednak zauważyć, że samo kupno wysokiej klasy sprzętu to nie wszystko. Oczywiście, jest to pierwszy krok. Aby jednak w pełni cieszyć się potencjałem najlepszych modeli dostępnych na rynku, trzeba również odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym będziemy z nich korzystali. To, jak i rozstawienie sprzętu mają decydujący wpływ na akustykę, a co za tym idzie – również na jakość dźwięku.

fot. dedekids.pl

Rozmieszczenie sprzętu audio

Prawidłowe rozmieszczenie sprzętu grającego nie jest rzeczą łatwą, bowiem trzeba wiedzieć przynajmniej odrobinę na temat akustyki. Musimy również dobrze wykorzystać charakter danego pomieszczenia. Mówiąc ogólnie, nie istnieje tutaj żaden złoty środek, uniwersalne zasady które mogłyby dobrze sprawdzać się w każdym przypadku. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę dostępne nam warunki oraz potencjał posiadanego przez nas sprzętu. Istnieje jednak kilka ważnych wskazówek, których można trzymać się w każdym przypadku. Jeśli coś nie działa, zawsze warto też nieco poeksperymentować. Może się okazać, że nawet niewielka zmiana przyniesie ogromną różnicę w jakości dźwięku. Wpływa na to tak wiele różnych czynników, że jedynie metodą prób i błędów możemy dotrzeć do idealnych efektów.

Pomieszczenia najczęściej przygotowuje się w taki sposób, aby maksymalnie wygłuszyć tę przestrzeń, w której znajdują się kolumny. W takim przypadku pokrywamy ścianę i narożniki w takiej przestrzeni materiałami wygłuszającymi. Trzeba oczywiście kupić odpowiednie produkty tego typu, które zapewnią najlepsze właściwości akustyczne. Ważne kwestią jest to, jak dużą powierzchnię ściany należy pokryć takimi materiałami. Czasami nie jest konieczne całkowite pokrycie – wszystko zależy od konkretnego pomieszczenia.

Jak poprawić akustykę pokoju

Dodatki do pokoju

Ciekawym rozwiązaniem które wzbogaca zarówno walory akustyczne jak i estetyczne pomieszczenia jest umieszczenie w narożnikach przedmiotów takich jak kwiaty albo niewielkie meble. Warto przy tym pamiętać, że kolumny nie powinny stać bezpośrednio przy ścianie; trzeba je nieco odsunąć i zostawić im trochę wolnej przestrzeni z każdej strony. W przeciwnym wypadku będziemy mieli problem z jakością basów, które zostaną podbite do niebezpiecznego poziomu.

Dość problematyczne w uzyskaniu dobrych efektów akustycznych są płaskie przestrzenie, znajdujące się naprzeciwko siebie. Wystarczą dwie duże ściany, które nie są niczym zasłonięte. Może to tworzyć efekt echa i całkowicie psuć jakość dźwięku. Trzeba zatem wyeliminować takie miejsca – przynajmniej na jednej z takich powierzchni należy umieścić powłokę tłumiącą.

Dywan poprawia akustykę

Dobrym i prostym rozwiązaniem jest umieszczenie na podłodze grubego, miękkiego dywanu. Na suficie można zamontować specjalne panele, znacznie podnoszące walory akustyczne pomieszczenia. Jeśli efekt psują okna, warto je zasłonić grubymi zasłonami.

Na akustykę pomieszczenia wpływa więc mnóstwo czynników. Ciężko jest tu wskazać jedno, uniwersalne rozwiązanie które dobrze sprawdzi się w każdym przypadku. Praktycznie każde pomieszczenie jest nieco inne i może wymagać nieco odmiennego podejścia do sprawy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć co najbardziej wpływa na akustykę pomieszczenia i na jakie kwestie trzeba zwracać uwagę w pierwszej kolejności.