Ciekawostki i porady

Wyciszenie drzwi, ścian, sufitu, pokoju, pomieszczeń. Jak poprawić akustykę? Cz I

Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych

Każdy projektant wnętrz zwraca uwagę na design, komfort i na jakość wykorzystanych materiałów. Wiele osób jednak zapomina, że ważna jest także akustyka. Jeśli będzie nieodpowiednia to może zakłócać porządek i harmonię wnętrza. Poza tym w takim pomieszczeniu sprzęt audio nie będzie brzmiał zbyt dobrze. To spory problem. Najczęściej powodem się kiepskie proporcje pomieszczenia czy brak ingerencji w układ mebli. Dla poprawy ogólnej akustyki można wykorzystać specjalne ustroje akustyczne. Dzięki niż można poprawić brzmienie. Z kolei użycie pułapek basowych pozwala wyeliminować dokuczliwy bas i efekt dudnienia w ścianach.

Poza tym za zastosowaniem paneli akustycznych przemawia też wiedza o miejscach pierwszych odbiciach fali dźwiękowej. W tym przypadku najczęściej wykorzystywana jest metoda kąt padania = kąt odbicia. Tutaj duże znaczenie mają piramidki akustyczne i dyfuzory rozpraszające dźwięk. Dzięki nim można uzyskać efekt przestrzenności dźwięku. Jednak podczas wyboru paneli warto wziąć pod uwagę nie tylko zastosowanie panelu, ale i chłonność akustyczną pomieszczenia.

W pomieszczeniach wytłumionych nie należy stosować paneli o właściwościach chłonnych, gdyż w ten sposób można nawet pogorszyć atmosferę odsłuchową. Zaleca się raczej dyfuzory z laminatem, które rozpraszają  pierwsze odbicia. W pomieszczeniach z efektem echo warto wykorzystać z kolei absorbery, pianki akustyczne oraz panele wygłuszające.

Za sprawą nowoczesnych ustrojów akustycznych można więc dostosować pomieszczenia do słuchania ulubionej muzyki. Trzeba jednak kierować się przy tym podstawowymi zasadami akustyki. Poza tym złe dobranie ilości i rodzaju ustrojów prowadzi do pogorszenia się warunków akustycznych różnego rodzaju

Pomieszczenie do muzyki

Izolacja akustyczna

 Zawsze warunkiem dobrych właściwości akustycznych wnętrza zamkniętego jest nieprzepuszczanie energii akustycznej z innych źródeł. Dźwięki przenoszą się poprzez przegrody w formie dźwięków materiałowych lub powietrznych. Głównym problemem akustyki budowlanej jest uzyskanie dobrych właściwości izolacyjnych przy najtańszych konstrukcjach np. w budownictwie mieszkaniowym. Zbyt duże oszczędzanie prowadzi do kiepskich warunków izolacyjności, co niestety spotykane jest często.

Izolacja akustyczna pomieszczeń

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie możliwości ma sprzęt audio. Dobrze przygotowany pokój odsłuchowy może pokazać swój prawdziwy potencjał. Jednak decyduje się na to mało osób, co wynika przede wszystkim z konformizmu. Najlepsze efekty akustyczne można osiągnąć w pokoju gdzie znajduje się niewiele elementów nieprzesuwalnych. Zwykle bowiem brak odpowiednich efektów wynika z lenistwa i niechęci do zmian. Nawet w małych mieszkaniach np. w kawalerkach można uzyskać fajne brzmienie zestawu audio i to bez utrudniania domownikom życia.

Co ciekawe, w prasie i literaturze dachowej donośnie zagadnień audio można zauważyć małą ilość danych odnośnie akustyki pomieszczeń odsłuchowych. Dlaczego tak jest? Prowadzona na przestrzeni kilku ostatnich lat obserwacja rożnego rodzaju zestawów głośnikowych wykorzystywanych w mieszkaniach o różnych kształtach i rozmiarach potwierdza jeden wniosek - akustyczne dostrojenie pokoju to zdecydowanie najważniejszy czynnik, który wpływa na ogólne brzmienie zestawu audio. Bez poprawnego ustawienia kolumn czy zapanowania nad tzw. pierwszymi odbiciami fal dźwiękowych, nie ma co myśleć o uzyskaniu odpowiedniego dźwięku. Trzeba w to jednak zainwestować nieco pieniędzy oraz czasu.