Aranżacja studia nagrań

Bez nich nie urządzisz swojego studia nagrań – panele akustyczne

Wiele osób kojarzy ciszę ze spokojem i odpoczynkiem. Dla wielu osób jest to jednak również przymusowy element pracy twórczej. Z ciszą i brakiem pogłosu kojarzy się oczywiście przede wszystkim studio nagraniowe. Jednak panele akustyczne sprawdzają się doskonale także w innych pomieszczeniach.

Studio nagrań - wyciszenie 

Studio nagrań to rzeczywiście najważniejsze pomieszczenie, w którym stosuje się maty i panele wygłuszające. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to propozycja zarezerwowana tylko i wyłącznie dla osób, które zajmują się nagrywaniem dźwięku czy produkcją muzyczną. Z tego rozwiązania mogą skorzystać także początkujący producenci. Bez znaczenia jest toczy są to nagrania demo czy ostateczna produkcja. Efekt pogłosu w pomieszczeniu trzeba bezwzględnie wyeliminować, tak aby wokal i brzmienie instrumentów było na odpowiednim poziomie i bez jakichkolwiek zakłóceń.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w branży mogą zdecydować się na starcie na rozwiązania najtańsze, które poprawiają akustykę pomieszczenia, choć oczywiście nie zapewniają odpowiedniego wygłuszania czy pochłaniania dźwięku. Nawet grube panele, ale wykonane z nieco tańszych materiałów nie dają wystarczająco dobrej jakości. Warto też mieć na uwadze kwestie estetyczne. Studio nagrań powinno się prezentować w sposób schludny, a tanie rozwiązania szybko tracą swoje kolory. Nie bez znaczenia są też względy zdrowotne. Tylko wysokiej jakości panele są wykonane z odpowiednich materiałów, które nie rozwarstwiają się i nie pylą.

Pokój odsłuchowy

Podobna specyfika, choć nieco inne zastosowanie związane jest z tzw. pokojem odsłuchowym. Nie ma przy tym  znaczenia znaczenia czy służy ono do montażu dźwięku czy wyłącznie do relaksowania się przy dźwiękach ulubionej muzyki. Pokój tego rodzaju powinien posiadać odpowiednią akustykę i wyciszenie.

Produkcje muzyczne

Wiele osób kupuje sprzęt grający za naprawdę wysokie pieniądze, które są później marnowane przez kiepską akustykę całego pomieszczenia. Nawet najdroższe głośniki nie sprawdzą się w nieodpowiednich warunkach.

Co więcej, akustyka pomieszczenia jest pojęciem o wiele bardziej złożonym niż się wielu osobom wydaje. W tym przypadku znaczenie mają wymiary i układ pokoju oraz rodzaj wykończenia ścian, a także zastosowane meble i dekoracje. Inny dźwięk uzyskać można na przykład w pomieszczeniu kwadratowym z wykładziną na podłodze, a inny we wnętrzu podłużnym z płytkami. Czasami już pokrycie jednej ze ścian panelami akustycznymi dużo daje. Warto przy tym pamiętać, że panele wcale nie muszą się prezentować mało estetycznie. Rynek ma pod tym względem coraz więcej do zaoferowania.

Mata wygłuszająca, pianka akustyczna 

W przypadku osób, które na co dzień pracują umysłowo np. projektują, malują czy programują cisza i spokój ma ogromne znaczenie. Różnego rodzaju niepożądane dźwięki potrafią wyprowadzić z równowagi i utrudnić wykonywanie swoich obowiązków. Tymczasem w pracy kluczowe znaczenie ma wysoka wydajność.

Jeśli ktoś mieszka w centrum miasta, ale chce mieć ciszę o każdej porze to powinien zainwestować na przykład w maty akustyczne. Nieco gorzej jest jeszcze w firmach i biurach znajdujących się przy ruchliwych ulicach. Pracownicy także potrzebują ciszy i spokoju, aby móc wykonywać swoją pracę. Wpływa to często na jakość oferowanych przez nich usług. Nowoczesny wystrój i piękne meble to nie wszystko, bo na jakość i wydajność pracy wpływa ponadto także akustyka pomieszczenia. Jeśli podczas projektowania budynku zapomniano o tym to ratunkiem są właśnie wspomniane już wcześniej maty.