Aranżacja studia nagrań

Studio muzyczne w domu? To możliwe!

Stworzenie własnego studia muzycznego w domu nie jest prostym zadaniem, ale przy odpowiednim podejściu jest to jak najbardziej możliwe. Warto zatem dowiedzieć się, co należy zrobić – krok po kroku – aby zapewnić sobie optymalne warunki do nagrywania muzyki.

Znajdź odpowiednie pomieszczenie

Podstawą do stworzenia takiego studia jest oczywiście posiadanie odpowiedniego pomieszczenia. Na szczęście nie trzeba dysponować wielkim wnętrzem o określonych wymiarach czy kształcie, aby móc zapewnić sobie dobre warunki do nagrywania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przy niewielkich wymiarach być może nie będziemy w stanie umieścić w takim miejscu całego sprzętu grającego, jaki jest nam potrzebny. Wszystko zatem zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Oczywiście, im większe pomieszczenie tym lepiej, choć do pewnej granicy. Zbyt duży lokal także nie sprzyja dobrej jakości dźwięku.

Jak przygotować studio?

Aby studio dobrze spełniało swoje zadania, musi być odpowiednio wyciszone – jedynie wtedy jakość dźwięku będzie w nim zadowalająca. Wyciszanie pomieszczeń to dość szeroki temat; trzeba skorzystać z odpowiednich materiałów, którymi okłada się ściany i sufit w takim miejscu. Wyciszenie służy wielu celom. Daje pewność, że do środka studia nie będą dostawały się żadne dźwięki z zewnątrz, które mogą przeszkadzać w nagrywaniu o wysokiej jakości. Sama jakość dźwięku w studiu również będzie wyższa. Zniwelujemy w ten sposób problem powstawania echa oraz różnego rodzaju zniekształceń.

W celu wyciszenia pomieszczenia możemy skorzystać z kilku materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalna pianka akustyczna, która pochłania drgania i zapewnia doskonałe efekty. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zakup pianki wystarczającej do wygłuszenia przeciętnego pomieszczenia to dość duży wydatek. Tańszą alternatywą są wytłaczanki do jajek, chętnie stosowane przy amatorskim wytłumianiu wnętrz. Sprawdzają się one zaskakująco dobrze w tej roli.

Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością wolnego miejsca, to możemy za pomocą ścianek urządzić w pomieszczeniu osobną, dodatkowo wytłumioną kabinę. Będzie ona świetnie nadawała się do nagrywania wokalu.

Budowa studia muzycznego

Wiele uwagi trzeba poświęcić odpowiedniemu rozstawieniu sprzętu. Trzeba kierować się przy tym szeregiem czynników, przez co najlepiej skorzystać z porady kogoś doświadczonego. Często będziemy musieli dotrzeć do optymalnych dla nas rozwiązań metodą prób i błędów.

Komputer i oprogramowanie do nagrywania

Zarówno do nagrywania, jak i odtwarzania i późniejszej edycji muzyki potrzebny jest komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Wbrew pozorom, do zabawy z nagrywaniem muzyki wcale nie potrzebujemy zaawansowanego i niezwykle wydajnego sprzętu. Sprawdzi się tu nawet dobry laptop, choć oczywiście im lepszy komputer, tym większe będziemy mieli możliwości.

Podobnie jest w przypadku programów do nagrywania – ich wybór jest obecnie bardzo szeroki. Można zdecydować się zarówno na darmowe aplikacje, jak i bardziej profesjonalne, płatne programy. Warto zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych z nich i z góry wiedzieć, czego możemy od nich oczekiwać.

Akcesoria muzyczne

Do samego nagrywania będziemy potrzebowali miksera, słuchawek i dobrych mikrofonów. Mikrofon jest niezbędny do nagrywania zarówno wokalu, jak i instrumentów. Poszczególne modele mogą mieć zupełnie inną charakterystykę, zatem warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z nimi. Trzeba kierować się tu własnymi potrzebami oraz planami co do nagrywanej przez siebie muzyki.

Mikser to urządzenie do nagrywania oraz późniejszej edycji muzyki. Dobre słuchawki pozwolą nam natomiast na dokładną ocenę jakości nagrywanego dźwięku. Ponadto w czasie nagrywania możemy dzięki nim odciąć się od otoczenia i skupić na tym, co nagrywamy.

Jak widać, urządzenie własnego studia muzycznego nie musi być tak trudne. Oczywiście, trzeba włożyć w to sporo pracy i przygotować się na pewne wydatki, ale może to zrobić każdy, kto dysponuje choćby niewielką wolną powierzchnią w domu.