Aranżacja studia nagrań

Co się przyda do wyposażenia domowego studia muzycznego?

Wcale nie tak dawno studio nagrań zdecydowanie kojarzyło się nam z pomieszczeniem magicznym, które znaliśmy głównie z nagrywania na przykład teledysków. Pewnie każdy z nas pamięta pierwsze profesjonalne teledyski, na których były widoczne nagrania. Reżyserka była pełna drogiego bardzo sprzętu, a za szybą znajdowali się muzycy.

Początkowo byli to oczywiście tylko i wyłącznie muzycy, których było na to stać. Nagranie własnej muzyki w studio profesjonalnym było bardzo drogie. Jednak obecnie świat się zmienił i już we własnym domu możemy mieć urządzenia za pomocą, których nagramy świetne kawałki. Należy jednak dowiedzieć się oraz sprawdzić jakie elementy konkretnie należy mieć na uwadze, by zacząć w domowych warunkach rozpocząć produkcję muzyki.

Jak wyciszyć studio nagrań?

Raczej do swojego małego mieszkania nie wstawimy dużej oraz mocno profesjonalnej konsolety, którą wykorzystuje się w studio. Na sam początek należy się upewnić, że w naszym komputerze znajduje się dysk, który będzie odpowiednio pojemny,  szybki procesor oraz odpowiednią ilość pamięci RAM. Produkowanie muzyki nie jest nagrywaniem na setkę. Musimy mieć na uwadze, że to bardzo żmudna praca. Pracujemy na konkretnych ścieżkach, które zajmują wiele miejsca. Polecam jak najbardziej zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny (przynajmniej terabajtowy).

Na dysku tym powinniśmy składować wszelkie robocze wersje jak i także już ścieżki nagrane. Gdy zależy nam na tym, aby utwory były mocno profesjonalne to jest to oczywiście możliwe, ale nie obejdzie się w żaden sposób bez programu solidnego, który poprawi i to znacznie jakość dźwięku. Na samym początku nie należy jednak mocno profesjonalnego oprogramowania. Wystarczy tak naprawdę posiadanie dwunastu tysięcy złotych na inwestycję w naprawdę profesjonalny program.

Gdy takowej kwoty nie mamy to wystarczy, że zakupimy oprogramowanie tańsze i także jakoś to będzie. Jednak kwota dwóch i pół tysiąca złotych także będzie kwotą odpowiednią. Zaś dla totalnych amatorów wystarczy nawet kwota dwustu pięćdziesięciu złotych. Większość polecanych programów posiada już instrumenty wirtualne, które są wbudowane.

Wyposażenie studia domowego

Karta dźwiękowa

Gdy mamy już odpowiednio wydajne oprogramowanie jak i także odpowiednio wydajny komputer to musimy wiedzieć, że bez dobrej karty muzycznej nie damy sobie rady. Można tak naprawdę polecić bardzo dobre karty dźwiękowe dla osób z tak zwanym grubszym portfelem, ale i także możemy polecić karty dźwiękowe dla osób nie mogących pochwalić się zbyt dużymi oszczędnościami. Wszystko zależy oczywiście od naszych funduszy oraz od budżetu, który jesteśmy w stanie przekazać na ten właśnie cel.

Mikrofon i klawiatura

Absolutnie żadne studio domowe, a tym bardziej studio profesjonalne nie obejdzie się bez tak zwanego mikrofonu pojemnościowego. Musimy odpowiedzieć sobie jednak na pytanie czym mikrofony pojemnościowe się różnią od mikrofonów scenicznych. Zdecydowanie główną różnicą jest fakt, że są bardziej czułe na różnego rodzaju dźwięki. Mikrofony wielko-membranowe gwarantują ciepłe oraz przede wszystkim pełne brzmienie.

Jak wyciszyć studio nagrań? - Monitory odsłuchowe, panele akustyczne 

By cieszyć się wyprodukowaną muzyką o dobrej jakości to musimy ją słyszeć taką jaka została dokładnie zarejestrowana. By zagwarantować sobie dźwięk, który będzie najbliżej zbliżony do rzeczywistego to musimy mieć obowiązkowo monitory odsłuchowe. Jest to nic innego jak specjalny głośnik. Gwarantuje on tak zwany dźwięk liniowy. Powinniśmy także pamiętać o tym, że muzyka, która z naszego domowego studia wyjdzie powinna brzmieć idealnie i tak samo dobrze w absolutnie każdym sprzęcie.