Akustyka wnętrz

Wyciszanie mieszkania panelami ściennymi

Wydaje się, że posiadając własne mieszkanie możemy cieszyć się w nim spokojem, jakiego każdy z nas potrzebuje, chociażby po ciężkim dniu w pracy. W wielu przypadkach jednak, w odpoczynku może przeszkadzać nam hałas, który dostaje się do nas zarówno z ruchliwej ulicy, jak i od sąsiadów. Trzeba pamiętać, że hałas może źle wpływać na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie psychiczne, dlatego należy zatroszczyć się o odpowiednie wyciszenie mieszkania.

Cienkie ściany – główny winowajca

Wiele osób twierdzi, że jednym z powodów tego, iż do naszych mieszkań dostaje się tak dużo hałasu jest moda panująca w wystroju wnętrz. Obecnie, coraz częściej rezygnuje się bowiem z miękkich tkanin, które w pewnym stopniu wyciszały pomieszczenia. Chodzi tutaj na przykład o dywany czy zasłony. Tak naprawdę jednak największym winowajcom takiego stanu rzeczy są zbyt cienkie ściany w naszych mieszkaniach, zwłaszcza w starych blokach. Aktualnie bowiem coraz więcej projektantów bierze pod uwagę ten problem.

Jak wyciszyć mieszkanie?

Jeśli każdego dnia, lub co gorsza nocy, słyszymy dokładnie co dzieje się u sąsiadów, najlepszym sposobem na ograniczenie tych „atrakcji” dźwiękowych jest nałożenie na ściany jakiejś warstwy izolującej hałasy. Do wyboru mamy sporo rozwiązań. Możemy zdecydować się na zastosowanie tapety akustycznej, albo coraz popularniejszych paneli ściennych, które dają doskonałe rezultaty. Jest to izolacja akustyczna, która zwiększa grubość ścian, a więc dociera do nas mniej hałasu. Warto zatem dowiedzieć się jakie rodzaje tego typu dekoracji mamy do wyboru.

Panele akustyczne na ścianę

Fachowcy jednogłośnie twierdzą, że najlepiej wyciszają oraz izolują panele, które są wykonane z pianki poliuretanowej. To właśnie ten materiał sprawia, że po zastosowaniu takich paneli na naszych ścianach powstaje piankowa warstwa, która doskonale izoluje. Co więcej, działanie paneli można jeszcze spotęgować, poprzez flokowanie.

Panele akustyczne do mieszkania

Oprócz tego, do wyboru mamy również drewniane panele akustyczne, które są chętnie wybierane przez osoby potrzebujące większej dźwiękoszczelności w mieszkaniach. Nie tylko chłoną one dźwięk, ale również go rozpraszają, dzięki czemu pomieszczenia, w których zostaną zastosowane są dobrze wyciszone i do tego świetnie wyglądają.

Panele akustyczne sufitowe

Jak każdy mieszkaniec bloku może potwierdzić, oprócz dźwięków, które dobiegają do nas z prawego czy lewego boku, dość uciążliwe mogą być też hałasy z mieszkania nad nami. Dlatego warto pomyśleć o zamontowaniu paneli akustycznych również na suficie. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji mogą być panele piankowe, gdyż są one lekkie i ich montaż nie budzi obaw odnośnie bezpieczeństwa domowników.

Co więcej, stanowią one nie tylko świetną izolację przed hałasem, ale również są ciekawym elementem dekoracyjnym. Jeśli jednak nie chcemy, aby takie panele były szczególnie widoczne, bez problemu znajdziemy taki ich wzór, który spełni nasze oczekiwania. W zależności od potrzeb, istnieje możliwość zakupu paneli flokowanych lub pomalowanych na wybrany kolor.

Jak zatem widać panele akustyczne na ściany i sufit to świetne rozwiązanie, dzięki któremu nasze mieszkanie może być miejscem naszego spokojnego odpoczynku. Tym bardziej, że nie tylko wyciszą one wybrane pomieszczenia, ale także świetnie dopełnią ich wystrój.