Akustyka wnętrz

Jak wyciszyć pomieszczenia? Materiały do izolacji akustycznej ścian

Poznaj najskuteczniejsze materiały do izolacji akustycznej ścian. Sprawdź, jak wyciszyć pomieszczenia w trakcie remontu domu.

Duża ilość oferowanych na rynku produktów, które poprawiają komfort akustyczny może świadczyć o tym jak duże obecnie jest zapotrzebowanie na ciszę. Poza tym wiele materiałów budowlanych powszechnie stosowanych niestety się nie sprawdza. Stąd coraz większy wybór akustycznych płyt, mat czy taśm.

Tynki akustyczne

Najprostszą metodą jest położenie natryskowego tynku dźwiękochłonnego celulozowego czy silikatowego. Tynki tego typu mają chropowata fakturę i nie wolno tego zmienić. Pochłaniają 70% dźwięków i je rozpraszaj zmniejszając tym samym pogłos. Współczynnik pochłaniania dźwięku w tym przypadku wynosi od 0,35 do 0,6.

Płyty akustyczne

Płyty mają długość 120 cm i szerokość 80 lub 65,5 cm. Produkowane są z tektury falistej, a więc materiału ekologicznego. Sama tektura nie ma żadnych właściwości dźwiękochłonnych. Jednak najważniejsza w tym przypadku jest struktura warstwowa wypełniona piaskiem. Dzięki temu płyty są bardzo ciężkie, ale doskonale tłumią dźwięki. Mocowane są do ścian bezpośrednio lub do specjalnego rusztu stalowego. Na końcu trzeba je zakleić taśmą, aby nie wysypywał się z nich piasek.

Korek jako izolacja akustyczna 

Zawsze ściany w mieszkaniu można też wyłożyć płytami izofon wykonanymi z porowatego aglomeratu korkowego. Przyklejane są one bezpośrednio do ściany. Aby zamaskować ich wygląd korka można pokryć je dodatkowo tapetą. Płyty tego rodzaju pochłaniają do 95% dźwięków, które odbijają się od ścian. Podobny rezultat można osiągnąć za sprawą tapety korkowej. Oba rozwiązania mocuje się do ściany przy pomocy specjalnego kleju do korka.

Budowa ścian w domu

Akustyczne płyty g-k

W przypadku szkieletowych ścian nośnych i działowych także jest szansa na ich poprawę pod względem izolacyjności akustycznej. W czasie remontu wystarczy jedynie zastąpić klasyczną okładzinę okładziną z płyt akustycznych gipsowo-kartonowych. Przykręca się je do rusztu ze słupków stalowych lub drewnianych. Między nimi mieści się wełna mineralna, która również jest świetnym materiałem tłumiącym. Gipsowy rdzeń takich płyt ma krystaliczną strukturę. Poza tym zawiera włókna mineralne oraz inne dodatki, które ograniczają przenikanie dźwięków. Takie płyty także są elastyczne.

Folia dźwiękoizolacyjna

Poza tym izolacyjność ścian szkieletowych czy rusztów nośnych można poprawić poprzez oklejenie profili folią dźwiękoizolacyjną gumową bądź wykonaną ze zmodyfikowanego PCV. Powinna się ona znaleźć między płytami i rusztem. Ma grubość rzędu 3 mm oraz szerokość 110 mm. Jest elastyczna i raczej ciężka. Przykleja się ją lub mocuje w sposób mechaniczny. Powinno się to odbyć w taki sposób, aby między jej pasami nie powstały szczeliny. W przypadku rezygnacji z folii dźwiękoizolacyjnej trzeba pamiętać, aby okładzina nie stykała się w żadnym miejscu z wełną mineralną.

Panele akustyczne

Jeszcze innym, ciekawym produktem do wyciszania stan są drewnopodobne panele akustyczne produkowane z płyt MDF. Mają dekoracyjny wygląd, a więc ściany nimi pokryte prezentują się naprawę estetycznie. Doskonale rozpraszają i tłumią dźwięki powietrzne i skutecznie redukują pogłos. W ich przypadku współczynnik pochłaniania dźwięku wynosi od 0,17 do 1,08. Uzależniony jest od rodzaju zastosowanego panelu oraz oz częstotliwości samego dźwięku. Panele tego typu sprzedawane są w formie dużych płyt i mają szerokość od 32 do 380 cm. Bywa to niekiedy sporym trudnieniem podczas przeprowadzania montażu.