Akustyka wnętrz

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

Zakup mieszkania w bloku jest z pewnością dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy mieszkamy w większym mieście. Takie rozwiązanie ma jednak również swoje wady, a jedną z nich jest fakt, iż dużym dyskomfortom może być przenoszenie się dźwięków z jednego mieszkania do drugiego.

Abyśmy zatem nie musieli denerwować się hałasami dochodzącymi od sąsiadów, warto już przed wykończeniem mieszkania zadbać o jego wyciszenie. Choć musimy też brać pod uwagę to, iż jego metraż ulegnie zmniejszeniu.

Wyciszanie ścian

Zgodnie z przepisami w pomieszczeniach mieszkalnych, poziom hałasu za dnia nie powinien przekraczać 40 decybeli, a w nocy 30. Tak naprawdę jednak, w blokach nie możemy liczyć na takie „wygody”, zwłaszcza jeśli budynek jest stary. Dlatego, chcąc wyciszyć mieszkanie musimy zatroszczyć się o to sami.

W większości przypadków, na konkretnych ścianach mieszkania wykonywany jest ruszt, następnie ściany obkładane są wełną szklana, czy też mineralną i na to nakładane są płyty gipsowo-kartonowe. Trzeba jednak pamiętać, że dobry efekt może zostać uzyskany tylko jeśli materiał izolacyjny będzie miał odpowiednią grubość. Zastosowana w takim przypadku wełna powinna mieć zatem około 15 cm grubości. Choć istnieje przekonanie, że dobrą izolację akustyczną może także zapewniać styropian, nie jest to materiał zbyt często stosowany.

Wykonujemy ekran akustyczny

W związku z tym, że montaż takich ekranów akustycznych zabiera sporo przestrzeni, która jest niezwykle cenna w bloku, ich grubość często zaczyna się już od 5 centymetrów. Choć taka ścianka nie wyciszy wszystkich niechcianych hałasów, na pewno je znacznie ograniczy. Oprócz grubości takiego ekranu akustycznego, ważne jest także to, aby go prawidłowo zamontować.

Wyciszenie ścian w bloku

Ruszt można stworzyć z metalowych profili, które są do tego przystosowane i które ustawia się mniej więcej 3 cm od ściany. Jeżeli mamy zamiar jednak zaoszczędzić nieco przestrzeni, należy użyć folii akustycznej. Kiedy profile zostaną ustawione, musimy jeszcze zaizolować miejsca, w których stykają się one ze ścianą, ścianami sąsiednimi, czy też podłogą i sufitem. Dzięki zastosowaniu taśmy izolacyjnej, nie będą nas niepokoić drgania, które są przenoszone przez taką konstrukcję.

Następnie, pomiędzy ścianą, a stworzonym przez nas rusztem umieszczamy materiał izolacyjny, czyli wełnę szklaną lub mineralną. Musimy zadbać przy tym o to, by wypełnić całą przestrzeń dokładnie i równomiernie. Gdy już to zrobimy, do rusztu przykręcamy płyty gipsowo-kartonowe, który czasem nakłada się w podwójnej ilości.

W teorii, najlepsze zabezpieczenie przed hałasem stanowiłoby połączenie wełny oraz płyty ołowianej, która jednak jest zbyt droga i zbyt ciężka, by zastosować ją w praktyce.

Maty akustyczne

Od wielu lat, na polskim rynku popularne są także maty akustyczne na podłogę, które można położyć pod parkietem, panelami czy płytkami. Od jakiegoś czasu, w sprzedaży można jednak również znaleźć maty, które mogą stanowić okładzinę na ściany. Rozwiązanie to jest naprawdę dobre, gdyż oprócz dobrej izolacji hałasów, zyskujemy też ciekawy element wykończenia wnętrz. Jedyne co może nas powstrzymywać przed zakupem takiej maty jest cena, która wynosi nawet 200 złotych za 1 m2.

Między innymi z tego powodu, znacznie popularniejsze wśród naszych rodaków są maty wykonane z korka technicznego. Jego cena jest znacznie bardziej przystępna, a materiał ten również dobrze tłumi dźwięki. Takie maty są przyklejane obok siebie do ściany, która ma zostać zaizolowana. Potem wystarczy je już tylko pomalować, na taki kolor jaki nam odpowiada. Warto wiedzieć, że maty z korka technicznego można też ułożyć pod panelami czy jakąkolwiek okładziną na ścianie.