Akustyka wnętrz

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Mieszkanie w mieście to bez wątpienia bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Własny kąt, twierdza w samym środku zgiełku cywilizacji. Takie przynajmniej są oczekiwania – rzeczywistość potrafi być niestety diametralnie odmienna. Trzeba bowiem liczyć się również z kilkoma wadami mieszkania w mieście.

Przede wszystkim marzenia o niezmąconej ciszy we własnych czterech kątach mogą okazać się niemożliwe do zrealizowania, bowiem poziom hałasu w takim mieszkaniu będzie zbyt duży. Na wiele różnych sposobów wpływa to oczywiście negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Warto zatem wiedzieć, że istnieje przynajmniej kilka rozwiązań na zwiększenie swojego komfortu i skuteczne wytłumienie mieszkania.

Nowoczesne mieszkania – czy faktycznie takie ciche?

W nowoczesnych mieszkaniach stosuje się wiele rozwiązań nieznanych przed kilkoma dekadami. Mogłoby się wydawać, że współczesne budownictwo jest o wiele lepiej dostosowane do warunków nowoczesnego miasta, i przez to potrafi skuteczniej chronić nas przed hałasem. Niestety, owa nowoczesność naraża nas na jeszcze głośniejsze dźwięki. Przestronne wnętrza sprzyjają odbijaniu się dźwięków od ścian. Zarówno słuchanie muzyki, jak i hałas ulicy dochodzący zza otwartego okna stają się przez to jeszcze głośniejsze. Dźwięk rozchodzi się dodatkowo na pozostałe pomieszczenia. Efekt ten potęguje dodatkowo fakt, że w takich mieszkaniach często nie stosuje się zasłon ani zbyt wielu elementów wyposażenia, które mogłyby nieco rozpraszać dźwięk.

Stare mieszkania – inne problemy, ten sam efekt

Oczywiście, starsze budownictwo również nie jest pozbawione wad. Każdy, kto mieszkał w nieco starszym bloku doskonale wie, jak hałaśliwe mogą być takie mieszkania.

Skuteczne wyciszenie mieszkania

W budownictwie tym stosowano zwykle bardzo cienkie ściany, głównie ze względu na oszczędność materiałów. Efekt jest taki, że niekiedy możemy bardzo wyraźnie słyszeć, o czym rozmawiają nasi sąsiedzi.

Samodzielne wyciszanie mieszkania

Czy zatem stworzenie sobie cichego i przytulnego gniazdka w środku miasta jest niemożliwe? Czy miłośnicy ciszy są pozostawieni bez żadnej alternatywy? Niekoniecznie. Istnieje bowiem kilka sposobów, dzięki którym możemy nieco wyciszyć takie mieszkanie i zapewnić sobie przynajmniej odrobinę wyższy komfort. Wcale nie trzeba w tym celu gromadzić w środku mnóstwa drobiazgów, które mają rozpraszać dźwięk.

Jednym z najprostszych rozwiązań jest wygłuszenie ścian specjalną tapetą. Najlepiej jest zdecydować się na coś z możliwie najbardziej chropowatą powierzchnią, bowiem zapewnia to najlepsze efekty. Takie tapety dostępne są w wielu ciekawych wzorach, nic zatem nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby stanowiły one jednocześnie ważną ozdobę pomieszczenia. Bardzo ciekawą propozycją, idealną dla miłośników mniej standardowych rozwiązań, są trójwymiarowe panele na ścianę. Prezentują się one naprawdę oryginalnie, a jednocześnie projektuje się je w taki sposób, aby wygłuszały pomieszczenie.

Warto również pamiętać, że czynnikiem w dużym stopniu decydującym o naszym komforcie w mieszkaniu są okna. Powinny one posiadać odpowiednie parametry; najważniejszym z nich jest RW, czyli współczynnik tłumienia hałasu. Dobre okna mogą bardzo skutecznie oddzielić nas od hałasu z zewnątrz.

Zadbanie o odpowiednie wyciszenie mieszkania to świetna inwestycja. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ciągły hałas bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Osoby żyjące w głośnych miejscach są narażone na problemy ze snem, gorszą koncentrację, złe samopoczucie i wiele innych dolegliwości, które przeszkadzają nam w codzienności. Powinniśmy zatem zrobić wszystko, co tylko jest możliwe aby zminimalizować te problemy.