Akustyka wnętrz

Adaptacja akustyczna, izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna

Maksymalne ograniczenie hałasu, który przedostaje się z pomieszczenia na zewnątrz lub w odwrotnym kierunku.

Adaptacja akustyczna - ograniczenie możliwości odbijania się dźwięków w pomieszczeniu (maksymalne ograniczenie występuje jedynie w komorach bezechowych)

Przed rozpoczęciem działań mających na celu adaptację akustyczną pomieszczenia trzeba zrozumieć, czym właściwie jest dźwięk. Jest to fala akustyczna, innymi słowy drgania zależne między innymi od gęstości jak również ciśnienia powietrza. Fala określana jest mianem akustycznej, jeśli mieści się w przedziale częstotliwości, który jest odbierany przez ludzkie ucho (16 Hz - 20 000 Hz).

Nie żyjemy w próżni, dlatego też dźwięki rozchodzące się po pomieszczeniu natrafiają na przeszkody. Częściowo fale dźwiękowe odbijają się od przeszkód, a częściowo są przez nie pochłaniane. Jaka część fali zostanie odbita zależne jest od typu przeszkody. W teorii, możliwe jest nawet całkowite odbicie dźwięku lub też pochłonięcie go przez przeszkodę w 100%.

Adaptację wykonuje się zwykle z jednego z dwóch powodów. Czasem przeprowadzana jest ona po to, aby uniemożliwić wydostanie się dźwięku z pomieszczenia na zewnątrz. Zdarza się jednak, że cel jest zupełnie inny, chodzi bowiem o stworzenie bariery dla hałasu z zewnątrz.

Izolacja akustyczna studia nagraniowego

Dobrze zaadaptowane pomieszczenie pełniące funkcję studia nagraniowego to takie, w którym wszystkie instrumenty mają minimalny kontakt ze ścianami, z sufitem, ale również podłogą. Ponadto, trzeba sprawić, aby fale dźwiękowe na swojej drodze napotykały warstwy o zróżnicowanej grubości oraz gęstości. Dlatego też, grubą betonową ścianę trzeba wyłożyć na przykład wełną. Dobrze sprawdzają się również płyty z drewna oraz kartonowo - gipsowe. Dobrym rozwiązaniem jest również wybudowanie pomieszczenia, które ma być wyciszone wewnątrz innego pomieszczenia. Niewątpliwie, jest to jednak kosztowne rozwiązanie, na które nie każdy może sobie pozwolić.

Adaptacja akustyczna

Jak już wspomniano, instrumenty i wszelkie inne urządzenia powodujące hałas powinny mieć jak najmniejszy kontakt ze ścianami, ale również z podłogą. Dlatego warto stworzyć podest z drewna lub z gumy. Szczególnie przydatny jest on w przypadku perkusji, której dźwięki niosą się zwykle donośnie i daleko. Również wzmacniacze, zwłaszcza basowe powinny zostać umiejscowione na podeście. Jeśli natomiast nie można pozwolić sobie na budowę podestu warto skorzystać z nóżek, zwanych również szpilkami i to na nich postawić sprzęt. Ponadto, na podłodze warto rozłożyć materiał z gumy. Mogą być to maty, może też być to pianka.

Izolacja akustyczna sufitu 

Nie można zapominać, że oprócz ścian i podłogi jest również sufit, przez który także dźwięk może wydostawać się z pomieszczenia. Można temu zaradzić dzięki podwieszanemu sufitowi. Istnieje również możliwość podwieszenia blisko pod sufitem grubej warstwy materiału.

Miejscem, przez które ucieka najwięcej fal dźwiękowych są zdecydowanie drzwi. Ich uszczelnienie jest zdecydowanie najtrudniejsze. W studiu nagraniowym niezbędne są bez wątpienia podwójne drzwi. Ponadto, powinny być one w każdy miejscu uszczelnione gąbką. Potrzebny jest także szczelnie uszczelniony próg przylegający do spodu drzwi. Nie można sobie pozwolić na pozostawienie absolutnie ani jednej szparki w okolicach progu, czy też w ramie drzwi. Ponadto, warto wypełnić drzwi materiałem dźwiękochłonnym. Przy falach dźwiękowych o częstotliwości do 2000 Hz najlepiej sprawdza się wełna mineralna, jeśli częstotliwości są wyższe warto skorzystać ze styropianu.

Generalnie, najlepszy efekt niewątpliwie daje mieszanie ze sobą materiałów oraz unikanie kontaktu instrumentów i wzmacniaczy z podłogą, jak również ze ścianami i sufitem.