Akustyka wnętrz

ABC izolacji akustycznej cz I

Dosyć częstym problemem jest niewystarczająca izolacja akustyczna wnętrz, gdyż przedostające się zza ściany odgłosy przeszkadzają i są niekomfortowe. Jednak domaganie się podniesienia izolacyjności akustycznej nie jest łatwa, ale przy odpowiednim wysiłku można nieco zmniejszyć problem.

Izolacja akustyczna 

Ustroje akustyczne są kojarzone gąbkami, bądź watą, wełną itp. miękkimi, lekkimi oraz porowatymi materiałami. Jednak to materiały nie izolacyjne- jedynie tłumiące. Wyższą izolacyjność wykazują materiały lite oraz ciężkie, jak beton, bądź metale. Skuteczniejsza izolacyjność masywnych przegród jest jednoznacznie widoczna  w wynikach pomiarów. Są specjalnie do tego przeznaczone materiały, aby zapewnić wysoką izolacyjną skuteczność, materiały są ciężkie- jednak nie sztywne. 

Rozróżnianie materiałów izolacyjnych oraz tłumiących, może być dla wielu niespodzianką. Powszechnie wiadomo, iż na skutek wyłożenia ścian miękkimi materiałami robi się ciszej, wrażenie subiektywne lecz nie złudzenie, w małym stopniu wynika ono bowiem z poprawy izolacyjności ścian pokrytych materiałem tłumiącym, który to sprawia, że dźwięk w pomieszczeniu szybciej wygasa. Krótko mówić biegnąca fala dźwiękowa, mniej razy odbije się od ścian nim jej energia spadanie do zera. W tym wytłumionym pomieszczeniu będzie ciszej, bo wszystkie dźwięki będą w nim szybciej stłumione, co dotyczy zarówno tych dźwięków, które trafią do pomieszczenia z zewnątrz, jak i tych wygenerowanych w środku. 

Izolacja akustyczna - ścian działowych 

Upraszczając teorię izolacyjność pomiędzy dwoma pomieszczeniami można zapewnić w dosyć proty sposób- a więc postawić bardzo masywną i grubą ścianę, jednak jest to tylko teoria - w dodatku niekompletna, ponieważ w praktyce w ten sposób nie można zapewnić izolacyjności. Ponieważ grube i lite ściany są drogie, ponadto materiały o dobrej izolacyjności akustycznej mają za to słabą izolacyjność cieplną.

Jak zapewnić izolacje akustyczną

Następna wada tejże litej przegrody, to jest dobre przenoszenie dźwięków, które mogą wnikać w strukturę przegrody, szczególnie odgłosy uderzeń. Ta wspomniana przegroda skutecznie odizoluje od dźwięków powietrznych, które powstają z drugiej strony. W momencie uderzenia w tę przegrodę, to ona przeniesie dźwięk na duże odległości, kolejnym problemem jest to, iż izolacyjność pogarsza się wraz ze zmniejszeniem częstotliwości. Gruba oraz ciężka przegroda sama w sobie skutecznie nas zabezpieczy przed przenikaniem wyższych częstotliwości, to nie będzie aż tak skuteczna dla najniższych częstotliwości. 

Izolacja akustyczna - podłogi

Sama masa nie zapewni izolacji. Ponadto należy wykorzystać inne zjawiska, gdzie to zamiast przegród litowych używa się przegród wielowarstwowych, dlatego też na stosowaniu kombinacji różnych warstw bazują wszystkie praktycznie stosowane rozwiązania. W tych przegrodach można wykorzystać tłumiące właściwości materiałów, a gdzie jest potrzeba zapewnić także izolacyjność cieplną. Najprostszy wariant konstrukcyjny polega na tym, że pomiędzy dwoma warstwami murowanymi jest cienka warstwa z materiałem tłumiącym, pomysł prosty- często rozwijany do bardziej skomplikowanych postaci. Ten sam pomysł ma także zastosowanie w pływających podłogach. 

O izolacyjności akustycznej warto pomyśleć, już na etapie projektu. Ważna jest prawidłowa konstrukcja oraz solidne wykonawstwo. Pewne wymogi są też określone prawnie, a firmy budujące i projektujące muszą zapewnić minimalne wartości izolacyjności akustycznej.

Część osób, czytających artykuł jest zainteresowana, bo kłopot z brakiem izolacyjności występuje w istniejącym już budynku. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku  konstrukcji budynku o niskiej jakości, nawet kosztowne adaptacje, nie zawsze dadzą oczekiwany rezultat, choć poprawa zawsze jest możliwa.

Izolacja akustyczna - okien 

Początkowo zapewniamy akustyczną szczelność, bo przegrody o świetnej izolacyjności akustycznej nie pomogą, jeśli nie będą szczelne, łatwo sprawdzić jak ważne to zjawisko - zwracając uwagę na okna. Wiele osób z pewnością przekonało się jakie to korzyści daje akustyczna szczelność starszych modeli okien- na nowe z uszczelkami. Mają nowoczesne okna, można zaobserwować,jaką różnicę powoduje delikatne rozszczelnienie okien.

Badanie izolacyjności warto zacząć od sprawdzenia , czy nasze ściany nie mają akustycznych przecieków, w warunkach amatorskich zlokalizować te miejsca można na ucho, a potem zadbać o uszczelnienie, które to trzeba wykonać solidnie. Nie warto stosować prowizorycznych rozwiązań, jak zapychanie gazetami. Nieszczelności bowiem mogą powstawać przy źle skonstruowanych ścianach, bądź instalacjach elektrycznych. Z racji na zachowanie szczelności złym pomysłem jest podnoszenie izolacyjności części ścian.