Akustyka wnętrz

Akustyka w pomieszczeniu

Słuchanie ulubionej muzyki będzie czymś o wiele przyjemniejszym, jeśli zapewnimy sobie do tego odpowiednie warunki. Dobra akustyka w pomieszczeniu to niezwykle istotna rzecz, choć niekiedy ciężko jest ją osiągnąć. W większości przypadków słuchamy muzyki w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie istnieje wiele czynników mogących negatywnie wpływać na jakość dźwięku.

Niestety, w wielu przypadkach trudno jest podjąć jakiekolwiek kroki w celu poprawy tego parametru. W dużym stopniu jest to uwarunkowane kształtem i proporcjami pomieszczenia, na które nie mamy większego wpływu. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, kiedy bierzemy udział w projektowaniu takiego miejsca. Wówczas warto poświęcić nieco czasu na przygotowanie projektu i stworzenie miejsca, w którym będą panowały dobre warunki akustyczne.

Nieregularne ściany

Idealny pod względem akustyki pokój posiada dość nieregularne ściany – o ściętym lub załamanym kształcie, nierównoległe względem siebie. Bardzo ważne są też odpowiednie proporcje. Standardowo przyjmuje się, że jeśli "1" to wysokość pomieszczenia, to idealne dla akustyki proporcje wynoszą 1:1:14:1,39, 1:1,28:1,54 lub 1:1,60:2,33. Najgorzej wypadają tu proporcje sześcianu, czyli na przykład 1:1:2.

Równoległy układ ścian powoduje powstawanie fal stojących, negatywnie wpływających na jakość dźwięku. Ich załamany kształt oraz nierównoległe ustawienie uniemożliwia zbieranie się fal stojących w narożnikach pomieszczenia. Jeśli zastosowanie takiego rozwiązania nie jest możliwe, zawsze można skorzystać z pułapek basowych, które przynajmniej trochę zniwelują tego typu problemy.

Projekt akustyki pomieszczenia

Wykorzystane materiały na ścianach

Oprócz samego układu pomieszczenia bardzo ważną kwestią jest materiał, z którego wykonano ściany. Poszczególne rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dużą popularnością cieszą się na przykład tradycyjne cegły z dziurami. Niemniej istotne jest samo wykończenie ściany. Mówiąc ogólnie, należy unikać tutaj płaskich i gładkich powierzchni. Najlepiej sprawdza się boazeria czy kamień o chropowatej strukturze.

Dostępne są też tapety zaprojektowane specjalnie z myślą o takich potrzebach; posiadają chropowatą powierzchnię, która świetnie sprawdza się w tego typu pomieszczeniach. W miarę możliwości należy unikać innych płaskich powierzchni, takich jak szyby czy lustra. Niemały wpływ na akustykę wnętrza ma także umiejscowienie w nim drzwi wejściowych oraz różnego rodzaju zagłębień.

Jak widać, stworzenie wnętrza o idealnych właściwościach akustycznych nie jest łatwe. Niestety, na większość z wymienionych wyżej czynników nie mamy raczej wpływu, bowiem trzeba się tym zająć już na etapie projektowania i budowy. Niemniej zawsze możemy zrobić całkiem dużo, aby polepszyć warunki w takim miejscu. Odpowiednie ustawienie sprzętu i zastosowanie kilku technik wytłumiania pomieszczenia może przynieść znaczną poprawę.