Akustyczne materiały izolacyjne

Maty wygłuszające. Przegląd

Hałas wpływa źle nie tylko na koncentrację, ale również na całe zdrowie człowieka. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na dodatkowe wygłuszanie. Izolację akustyczną można zapewnić sobie nie tylko w mieszkaniu, ale również w innych miejscach. W niektórych przypadkach właściwa izolacja jest warunkiem właściwego wykonania pracy.

Tak jest w przypadku studiów nagraniowych. Wiele osób uważa, iż zastosowanie materiałów izolacyjnych w mieszkaniu nie jest konieczne, jednak warto pamiętać, że hałas również jest rodzajem zanieczyszczenia.

Wygłuszenie: ścian

Obecnie nie trzeba decydować się wyłącznie na standardowe wygłuszające pianki. Maty wygłuszające Panel PSview™ dają nie tylko możliwość wygłuszenia, ale również ozdoby salonu czy biura. Uzyskanie tego typu dekoracji jest możliwe dzięki temu, iż na panelach wygrawerowano ozdobne wzory. Taki panel składa się zazwyczaj z czterech części i warto rozważyć jego założenie wszędzie tam, gdzie konieczna jest dobra izolacja akustyczna. W tym celu można wykorzystać produkty zarówno o trzydziestu milimetrach grubości, jak i pięćdziesięciu milimetrach. Całkowita wielkość jednego ozdobnego panelu to 1500 na 1000 milimetrów. Warto brać to pod uwagę w przypadku wygłuszania dużych powierzchni.

Dla osób, które cenią bardziej standardowe rozwiązania, dostępne są zwykłe pianki i maty, które nie mają żadnych wzorów. To dobre rozwiązanie do pomieszczeń odsłuchowych i studiów służących do nagrań. Tego typu standardowe maty stanowią same w sobie odpowiednią dekorację i dodają miejscu właściwej atmosfery. Przykładem takiego produktu jest na przykład Acoustic Trade. Decydując się na użycie tego typu maty w warunkach domowych warto mieć jednak na uwadze fakt, że ten artykuł lepiej sprawdza się w przypadku pustych przestrzeni. Tam, gdzie znajduje się sporo mebli, ta mata może się nie sprawdzić w takim stopniu, jak wymaga tego użytkownik.

Pianki akustyczne

W przypadku studiów nagraniowych bardzo popularna jest również pianka z charakterystycznymi kolcami. Przypomina ona wzorem znane amatorskie rozwiązanie, takie jak naklejenie zwykłych wytłaczanek do jajek. Warto jednak pamiętać, że profesjonalna pianka nadaje się do wygłuszania znacznie lepiej. Mata tego typu nazywana jest piramidką i stanowi obecnie jedno z powszechniejszych rozwiązań, zaraz obok całkowicie gładkiej powierzchni. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dany produkt jest niepalny, co jest bardzo istotne zarówno przy wykorzystywaniu maty w domu, jak i poza nim.

Wygłuszenie: łazienki

Wiele osób wie o tym, że takie urządzenia jak pralka, zmywarka czy nawet lodówka mogą hałasować, co jest słyszalne zwłaszcza w nocy. Wydaje się, że nie można nic z tym zrobić. Tymczasem wystarczy odpowiednie umieszczenie maty wygłuszającej, by wirowanie pralki przestało być słyszalne w całym domu. Przy wyborze maty do kuchni lub łazienki należy zwracać uwagę, czy materiał jest odporny na wilgoć, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie on mógł długo spełniać swojej funkcji.

Wygłuszenie: samochodu 

Najczęściej wykorzystywanym przy izolacji wnętrza kabiny samochodu materiałem jest mata butylowa. Warto jednak pamiętać, że jej zastosowanie nie wystarczy w przypadku chęci wygłuszenia tego miejsca. W przypadku samochodu doradza się zazwyczaj wykorzystanie maty butylowej oraz kauczukowej. Połączenie tych materiałów nie tylko chroni przed niepożądanym hałasem, ale także negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, które mogłyby zniszczyć matę butylową. Sama mata butylowa jest materiałem dość mocno elastycznym, dlatego bez większego trudu można dopasować ją do wszystkich elementów wnętrza samochodu.