Akustyczne materiały izolacyjne

Jak wyciszyć mieszkanie?

Skuteczne wyciszenie mieszkania

Jednym z rozwiązań dla osób chcących skutecznie wyciszyć mieszkanie jest zastosowanie specjalnych tapet. Sprawdzają się one jednak tylko w określonych warunkach. Przede wszystkim mieszkanie musi posiadać odpowiednio grube ściany, które same w sobie stanowią dobrą izolację akustyczną. Tapety pomogą nam jedynie w oddzieleniu się od hałasów dobiegających z zewnątrz. Mówiąc ogólnie, jest to propozycja wystarczająca dla osób z mniejszymi wymaganiami, ale jeśli ktoś oczekuje naprawdę wysokiej skuteczności, to raczej nie będzie zadowolony. Istnieją jednak plusy. Przede wszystkim nie jest to zbyt kosztowne przedsięwzięcie. Koszt takiej tapety to około 50-100 zł za metr kwadratowy. Tapetą można obkleić zarówno ściany, jak i sufit w mieszkaniu. Do tego wzbogaci ona wygląd każdego pomieszczenia; w sklepach znajdziemy wiele ciekawych wzorów takich tapet.

Wyciszenie mieszkania - cena okien dźwiękoszczelnych

Kolejna propozycja to odpowiednie okna, zwiększające walory akustyczne. Są one bardzo skuteczne i potrafią naprawdę mocno ograniczyć hałasy w naszym mieszkaniu. Niestety, trzeba przy tym liczyć się ze znacznymi kosztami. Dobre okno dźwiękoszczelne kosztuje około 1000 zł za sztukę, zatem wyposażenie całego mieszkania w coś takiego jest już niemałym wydatkiem. Dodatkowo ich zamontowanie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia w mieszkaniu remontu, co generuje kolejne koszty. Trzeba też poświęcić nieco czasu na wybranie odpowiednich okien. Bardzo ważnym parametrem jest tu Rw, czyli współczynnik tłumienia hałasu. Powinien on być jak najwyższy.

fot. dedekids.pl

Wyciszenie mieszkania - okiennice 

Rozwiązaniem nieco podobnym do okien są specjalne okiennice. Nie można jednak stosować ich wszędzie – jest to propozycja raczej do domów, ewentualnie kamienic, ale trudno je zamontować w zwykłym bloku. Bardzo wysoka skuteczność również tutaj ma swoją cenę, bowiem decydując się na to trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu tysiąca złotych. Posiadają one jednak mnóstwo zalet. Przede wszystkim zapewniają doskonałą akustykę i skuteczną ochronę przed hałasami z zewnątrz. Same w sobie stanowią ciekawą ozdobę zarówno wnętrza, jak i elewacji budynku. W sklepach znajdziemy wiele okiennic wykonywanych z najróżniejszych materiałów, zatem zawsze można je dopasować do interesującego nas stylu. Zwiększają również nasze poczucie prywatności we wnętrzu własnego domu. Pomogą też osłonić wnętrze przed niechcianymi promieniami słonecznymi.

okiennice wygłuszające

Wyciszenie mieszkania - ekran akustyczny

Ekran akustyczny to rozwiązanie dość skuteczne, ale raczej mało praktyczne. Jest to ekran wykonany ze specjalnych materiałów, który ustawia się na stelażu przed ścianą. Ceny wykonania takiego ekranu mogą się od siebie różnić w zależności od tego, jakie materiały zostaną przy tym użyte. Całość jest niestety dość ciężka i trudna do przemieszczenia. Do tego ekran nie wpływa raczej dobrze na estetykę wnętrza.

Chyba najbardziej uniwersalną propozycją są panele akustyczne. Ceny są tu dość umiarkowane, choć metr kwadratowy może kosztować nawet 400 zł. Panele dobrze wpływają jednak na wystrój pomieszczenia, stanowiąc ciekawe urozmaicenie jego wyglądu. W zależności od potrzeb, można obłożyć nimi zarówno całe ściany, jak i tylko niektóre fragmenty. Takie panele dobrze sprawdzają się w zwykłych mieszkaniach, ale korzysta się z nich również w profesjonalnych studiach nagraniowych czy salach prób.