Akustyczne materiały izolacyjne

Różnice w cenach paneli ściennych 3D

Dlaczego ceny paneli są tak zróżnicowane?

Głównymi czynnikami, które mają wpływ na to ile kosztują konkretne panele ścienne, są materiały z jakich zostały wykonane oraz technologia jakiej użyto do ich stworzenia. Oprócz tego, istotne jest to, jaki jest ich nakład produkcyjny. Jeśli zapotrzebowanie na panele jest duże, a zatem ich produkcja również jest spora, ceny są niższe. Firmy, które mają pewność, że to co wyprodukują zostanie sprzedane, mogą zwiększyć ilość produkowanego towaru i zmniejszyć koszty. Warto także wspomnieć o tym, iż na cenę paneli może mieć wpływ także ich marka. Jeśli jest ona znana, za panele na pewno zapłacimy nieco więcej.

Kupując panele i porównując ich ceny powinniśmy też sprawdzić ich rozmiary. W przypadku paneli gipsowych oraz poliuretanowych, mają one ujednolicone wymiary, co pozwala na kontynuację wzoru. Oprócz tego, wpływ na to ma technika produkcji paneli tego typu, które są odlewane w formach.

Jeśli natomiast chodzi o panele z MDF, to możemy je zakupić zarówno w standardowych wymiarach, jak i tych specjalnych. Jest to możliwe, gdyż w przeciwieństwie do paneli gipsowych i poliuretanowych, nie są one odlewane w konkretnym tworzywie, ale jest to po prostu frezowana płyta. Jedynym kłopotem może być jedynie ich transport, w przypadku, gdy potrzebujemy paneli o bardzo dużych rozmiarach.

Kiedy zatem porównujemy ceny paneli, przede wszystkim sprawdzajmy ile kosztuje ich metr kwadratowy.

Mniejsze czy większe panele – co się bardziej opłaca?

Panele o mniejszych rozmiarach, które mają skomplikowany wzór, są rzecz jasna droższe, gdyż wymagają większego nakładu pracy podczas produkcji. Ale ich rozmiar to kwestia przede wszystkim tego, gdzie mają zostać zamontowane. Tak naprawdę, każdy rodzaj paneli można docinać w taki sposób, aby pasowały do konkretnego pomieszczenia, dlatego nawet w przypadku tych dużych przestrzeni, nie musimy zamawiać ogromnych wymiarów paneli. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli wybierzemy mniejsze panele, będziemy mieli też więcej łączeń, które będzie widać i które mogą sprawiać nieco więcej kłopotu podczas montażu.

Koszt paneli ściennych

Ile zapłacimy za m2 paneli?

Szukając paneli, których zakup wyniesie nas najmniej, warto zwrócić uwagę na te wykonane z włókien palmowo-kokosowych. Za 1 m2 zapłacimy bowiem około 100 złotych. Niski koszt jest jednak w tym przypadku równoznaczny z ich mniej atrakcyjnym wyglądem, a fakt, iż są one tłoczone, oznacza, że kontynuacja wzoru nie jest możliwa. Dlatego, jeśli zależy nam na tym, aby na ścianie pojawił się jednolity i wypukły efekt, raczej musimy zainwestować w produkty z wyższej półki cenowej.

Jeśli natomiast zastanawiamy się nad zakupem drewnianych paneli 3D, koszt ich zakupu jest zróżnicowany i zależy od drewna, które zostało użyte do ich wyprodukowania. Rozpiętość cenowa jest w tym przypadku duża. Wystarczy tutaj porównać koszt 1 metra kwadratowego paneli z czereśni i sosny. W pierwszym przypadku, za panele zapłacimy mniej więcej 310 złotych, a w drugim już tylko 220 złotych. Na wysokość ceny ma też wpływ wzór na panelach oraz ich wykończenie.

O czym pamiętać kupując panele ścienne 3D?

Oczywiście najważniejsza rada w tym przypadku to ta, że kupując najtaniej nie możemy być pewni jakości danego produktu. Jeśli cena jest wyjątkowo niska, może to oznaczać, że rozmiar konkretnego panelu jest mały, lub sposób jego wykończenia jest inny niż pozostałych.