Akustyczne materiały izolacyjne

Panele akustyczne – czym są i gdzie je stosować?

Istnieje wiele różnych rozwiązań z których można skorzystać, aby polepszyć właściwości akustyczne danego pomieszczenia. Skorzystanie z nich jest świetną propozycją, jeśli chcemy stworzyć miejsce do słuchania czy nagrywania muzyki.

Jednym z wielu problemów z jakimi trzeba sobie tutaj poradzić są zbyt mocne drgania dźwięków. Przy zbyt wysokim poziomie mogą one bardzo negatywnie wpływać na jakość muzyki, trzeba zatem znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Drgania rozchodzą się w dwóch głównych kierunkach. Pierwszy z nich to ściany i cała konstrukcja budynku – elementy te przejmują dużą ich część.

Drugi kierunek to powietrze w pomieszczeniu. Pierwsza droga rozchodzenia się drgań powoduje, że dźwięki rozlegające się w jednym pomieszczeniu są wyczuwalne w całym budynku. Od głośnej muzyki aż po zwykłe uderzanie w ściany czy pracę niektórych urządzeń elektrycznych – wszystko to można odczuć również w innych pomieszczeniach. Rozwiązaniem tego problemu mogą być panele akustyczne.

Panele akustyczne - wybór

Istnieje wiele miejsc, w których panele akustyczne mogą sprawdzić się bardzo dobrze. Można zastosować je zarówno w zwykłym mieszkaniu jak i profesjonalnym studiu nagraniowym. Ważną ich zaletą jest uniwersalność. W sklepach można znaleźć takie panele w najróżniejszych wymiarach i wzorach. Nie powinno też być większych problemów z kupnem paneli przygotowanych na zamówienie o określonych wymiarach.

Akustyka studia nagraniowego

Do tego istnieją zarówno zwykłe panele akustyczne, które oferują dobre parametry w zwykłym domu, jak i te bardziej profesjonalne, przeznaczone na przykład do studia nagraniowego. Do tego montuje się je w innych miejscach, w których panuje zwykle duży hałas – na przykład w halach produkcyjnych. Powoli stają się one też standardem w samochodach. Dzięki nim wnętrze pojazdu jest bardziej komfortowe i lepiej chronione przed hałasem z zewnątrz oraz dźwiękami pracy silnika.

Pianka akustyczna

Do produkcji paneli wykorzystywana jest pianka akustyczna. Dzięki swoim właściwościom chronią podłogę, sufit i ściany przed przejmowaniem drgań i pozwalają na ich odbijanie. Pozytywnie wpływają one też na jakość dźwięku, zapobiegając jego zniekształceniom. Stanowią one zatem doskonałą inwestycję w wielu miejscach.

Dzięki nim można przy stosunkowo niewielkich wydatkach znacząco polepszyć właściwości akustyczne pomieszczenia, tworząc w ten sposób doskonałe miejsce do słuchania ulubionej muzyki. Są również niezbędne w każdym profesjonalnym studiu nagraniowym. Duża uniwersalność sprawia, że dosłownie każdy może znaleźć takie panele, jakie będą dla niego odpowiednie – niezależnie od konkretnych potrzeb.