Akustyczne materiały izolacyjne

Jak wyciszyć mieszkanie? Sposoby na wyciszenie podłogi, drzwi, ścian, okien

Mieszkanie blisko ruchliwej ulicy bądź w towarzystwie głośnych sąsiadów to nic przyjemnego. Hałas przeszkadza w odpoczynku i codziennych czynnościach. Na szczęście istnieje wiele sposobów na wyciszenie pokoju czy całego mieszkania, zarówno tych prostych, jak i wymagających większego nakładu pracy, a nawet remontu.

Które z nich są najlepsze? Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Wyciszenie mieszkania — najprostsze sposoby

Pierwszym krokiem do skutecznego wyciszenia mieszkania jest lokalizacja źródła hałasu. Być może dobiegające Cię irytujące dźwięki pochodzą z wentylacji lub Twojej własnej lodówki. W takim przypadku hałas zlikwidować można u źródła. Jeśli źródłem nieprzyjemnych odgłosów są domowe sprzęty czy instalacje, często wystarczy jedynie je oczyścić (z kurzu czy, na przykład w przypadku lodówki, z lodu), do tego lodówkę czy pralkę warto wypoziomować i podłożyć pod nią gumowe podkładki. Trzaskającym szafkom, szufladom i drzwiom zapobiegną stopery. Wnętrza mebli można także wyłożyć wygłuszającą matą.

Jeśli irytujące głosy dobiegają do Ciebie zza ściany — na przykład od lubującego się w głośnym oglądaniu telewizji sąsiada, w oddzieleniu się od nich pomoże zwykły regał pełen książek. Dźwięk tupania zniweluje wykładzina czy dywan, a od hałasów za oknem pomogą oddzielić się grube zasłony.

Wyciszenie mieszkania — sufit i ściany

Niekiedy najprostsze sposoby wyciszenia mieszkania nie pomagają. Na przykład, kiedy źródłem hałasu są sąsiedzi z góry. W takim przypadku warto pomyśleć o wyciszeniu sufitu. Jak tego dokonać? Dobrym sposobem jest montaż sufitu podwieszanego, który doskonale stłumi dźwięki, jeśli przestrzeń między nim a właściwym sufitem wypełnimy materiałem izolacyjnym, na przykład wełną mineralną.

Sposób na zmniejszenie hałasu

Warto pamiętać, że skuteczność tego rozwiązania zależy przede wszystkim od gęstości i grubości izolacji.

Porządne wyciszenie ścian także wymagać będzie większego nakładu pracy. Sprawdzi się tu okładzina z kauczuku syntetycznego lub wełny mineralnej, jednak należy pamiętać o tym, że stosując tę metodę, zmniejszamy sobie metraż mieszkania. W ciasnych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się nowoczesne okładziny z akustycznymi powłokami o grubości kilku milimetrów. Kupić i z łatwością zamontować można także dekoracyjne panele akustyczne lub naturalny korek.

Wyciszenie ścian — korek akustyczny

Korka do wyciszania pomieszczeń używa się od dawna. Niegdyś okładano ściany korkiem technicznym o grubości 6-7 mm. Obecnie kupić można specjalny korek akustyczny, który charakteryzuje się mniejszym ziarnem i trzykrotnie większymi przestrzeniami powietrznymi. Do jego produkcji używa się specjalnych lepiszczy, dzięki czemu powstaje materiał, który jest bardzo elastyczny, a jednocześnie doskonale tłumi drgania i wibracje, które wpływają na akustykę pomieszczenia.

Dostępne są różne grubości płyt korkowych, dlatego łatwo dobrać odpowiednią do swoich potrzeb. Korek akustyczny o grubości 10 mm gwarantuje izolację na poziomie ok. 43 dB., podczas gdy montując płyty o grubości 20 mm, możemy liczyć na wyciszenie nawet do 50 dB. Co ważne, jest to rozwiązanie trwałe, a koszty kształtują się w zakresie 60-85 zł/m².