Akustyczne materiały izolacyjne

Izolacja ścian. Podstawowe informacje

Jeśli komuś zależy na wysokiej skuteczności izolacji i jednocześnie jest w stanie ponieść pewne koszty z tym związane, to dobrą propozycją będzie dla niego wmurowanie dodatkowej warstwy, którą od ściany właściwej oddziela się materiałem o odpowiednich właściwościach akustycznych. Niestety, rozwiązanie to nie zawsze jest możliwe.

Przede wszystkim wiąże się ono ze sporymi wydatkami, przez co nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dodatkowo w niektórych przypadkach sama konstrukcja budynku nie pozwala na takie prace. Trzeba zatem pomyśleć o alternatywach.

Akustyczne płyty gipsowe

Dobrze sprawdza się tu osobna warstwa, wykonana z płyty gipsowej lub wiórowej. Na ścianie umieszcza się najpierw podkład z dowolnego materiału tłumiącego, a następnie montuje się na tym taką dodatkową warstwę. Jest to rozwiązanie proste, tanie i skuteczne, choć również tutaj trzeba być przygotowanym na kilka problemów. Warstwa nigdy nie będzie przylegała do ściany w stu procentach, przez co przy głośniejszych dźwiękach może drgać. Do tego nieszczelności powodują uciekanie dźwięku z pomieszczenia, co bardzo źle wpływa na jego ogólną akustykę. Takie problemy można nieco zniwelować, bardzo mocno przykładając się do przeprowadzenia prac i dokładnego wykonania wszystkich czynności. Mimo wszystko trudno jest wykonać to tak, aby nie istniały tu nawet najmniejsze nieszczelności.

Na rynku działają obecnie profesjonalne firmy, które zajmują się urządzaniem wnętrz i adaptowaniem ich pod względem akustyki. W takich pracach najczęściej stosuje się właśnie założenie wielowarstwowej ściany. Takie warstwy materiału, praktycznie gotowe to zamontowania, są powszechnie dostępne w sklepach. Dobrym rozwiązaniem są zwykłe materiały izolacyjne. Odznaczają się one dobrymi właściwościami akustycznymi, a przy tym sprawdzają się jako podkład pod płyty gipsowe.

Takie płyty można zamontować bezpośrednio na ścianie, bez stosowania żadnego podkładu. Jest to jednak absolutne minimum, które może nie być wystarczające dla osób z nieco wyższymi wymaganiami. Akustycy w bardziej profesjonalnych miejscach, takich jak studia nagraniowe, raczej nie decydują się na coś takiego. Wciąż jednak można w ten sposób podnieść nieco walory akustyczne; dodatkowo przeprowadzenie takich prac nie jest szczególnie kosztowne.

Stosowanie materiałów akustycznych

Najmniejszą skuteczność osiąga się zwykle przy bezpośrednim pokrywaniu ściany materiałami izolacyjnymi, takimi jak gąbka czy wełna. Zbyt dobrych efektów nie uzyskamy również poprzez montowanie standardowego sufitu podwieszanego. Również wszystkie klasyczne, ale amatorskie rozwiązania takie jak boazeria czy wytłaczanki do jajek nie są propozycją dla kogoś, kto oczekuje profesjonalizmu. Są one co prawda tanie, ale trudno mówić tu o jakiejkolwiek skuteczności.

Rozwiązaniem dla bardziej wymagających osób jest "pudełko w pudełku". W środku pomieszczenia przy pomocy płyt buduje się swego rodzaju pudełko, oddzielając wnętrze od ścian konstrukcyjnych. Takie rzeczy stosuje się jednak głównie w profesjonalnych studiach czy innych miejscach, gdzie liczy się najwyższa skuteczność wytłumienia. Potrzebne są do tego niemałe nakłady finansowe i przede wszystkim spore pomieszczenie.

Skuteczne wyciszenie ścian

Najlepszą metodą tłumienia hałasów pozostaje niwelowanie ich u samego źródła. Jeśli niechciane dźwięki dochodzą na przykład z garażu sąsiada, zawsze można spróbować ustalić z nim pewne zasady. Wiele zależy oczywiście od konkretnej sytuacji oraz warunków, zatem trudno wskazać tu jedno uniwersalne rozwiązanie. Niemniej wytłumienie dźwięków bezpośrednio u ich źródła może być znacznie tańsze i łatwiejsze, niż tłumienie naszego pomieszczenia.