Akustyczne materiały izolacyjne

Materiały wygłuszające ściany i stropy

Akustyka budowlana, ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach

W trakcie budowy domu często pomija się tak ważne detale jak odpowiednia izolacja akustyczna. Brak zastosowania materiałów wygłuszających to ogromny błąd, który ciężko jest później naprawić. Należy chociaż częściowo wygłuszyć dach, podłogi, ściany, strop przy pomocy specjalistycznych materiałów służących do stworzenia izolacji akustycznej.

Zapotrzebowanie na ciszę w domu odzwierciedla duża podaż na rynku produktów wpływających na akustyczny komfort w domach jednorodzinnych. Jednak wiele tradycyjnych materiałów budowlanych nie sprawdza się w tej roli. Dlatego wraz ze wzrostem popytu producenci wyszli naprzód oczekiwań klientów tworząc maty wyciszające, akustyczne płyty i taśmy, otuliny rur, a nawet wygłuszające podkładki pod parapety. Są to wyroby czekające na tych, którzy budując dwoje domostwo zapomnieli o tak istotnej kwestii jak parametry akustyczne głównych elementów budowli. Można je nabyć przy okazji przygotowywania się do pierwszego generalnego remontu i naprawić to co pominęli projektanci bądź wykonawcy.

Akustyka pomieszczeń 

O ciszy w domu trzeba już myśleć na etapie projektu. Zadaniem projektanta jest zaproponowanie materiałów i rozwiązań, które przyczynią się do stworzenia izolacji akustycznej. Wymagania nie są wcale wysokie. Najczęściej jednak architekci bagatelizują zagadnienia dotyczące akustyki. Kolejno tą samą drogą podążają wykonawcy. Wycofują się z niektórych rozwiązań, aby szybciej ukończyć zlecenie i nie narażać przedsiębiorcy na dodatkowe koszty.

Wkrótce po zamieszkaniu w nowym lokum cała prawda wychodzi na jaw. Głośne odgłosy z ulicy dają się we znaki. Nawet deszcz bębniący o blachę daje o sobie znać. Przeszkadzają nawet dzieci z sąsiedztwa, które bawią się tuż za oknem. Jedyne rozwiązanie to nabycie materiałów wyciszających aczkolwiek ich użycie wiąże się z dokonaniem remontu.

Poradnik akustyczny

Co wpływa na izolacyjność akustyczną?

Na izolacyjność akustyczną ma wpływ wiele czynników, które nie zawsze chodzą w parze. Niewątpliwie najlepiej tłumią dźwięki masywne ściany oraz stropy. Produkty o lżejszej strukturze także radzą sobie z zatrzymywaniem dźwięków, o ile wykonane są z porowatej i włóknistej struktury. Może to być wełna mineralna albo korek. Do tłumienia dźwięków nadają się także pustaki. Z kolei guma, pianka poliuretanowa oraz styropian elastyczny rozprawią się z dźwiękami uderzeniowymi.

Izolacja akustyczna w domu 

Głównym zadaniem ścian jest powstrzymanie przepływu dźwięków powietrznych. Dobrze jest zatem zadbać o to, aby były one zbudowane z materiałów tłumiących dźwięki. Powinny zatrzymywać wówczas każdy rodzaj dźwięków oraz drgań. Najlepiej w tej roli sprawdzi się cegła ceramiczna i bloczki z silikatów.

W kwestii dachów znacznie lepiej sprawdzą się płaskie, ale trzeba je zaizolować wełną mineralną i zbudować z betonu. Skośne także dość dobrze tłumią dźwięki, zwłaszcza te okryte dachówką bądź łupkiem. Dachy kryte blachą profilowaną mogą wymagać dodatkowej izolacji. Podczas deszczu tego typu dachy funkcjonują podobnie jak werbel - potęgują dźwięk uderzających kropli deszczu. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku, gdy nie są dobrze ocieplone. W kwestii stropów najlepsze są betonowe bądź żelbetonowe, gdyż są bardzo masywne zatem tłumią większość dochodzących z zewnątrz dźwięków.

Okna drewniane są najlepsze pod względem akustycznym. Natomiast zarówno drzwi wewnętrzne jak i zewnętrzne powinny być pełne. Te obite obustronnie płytą posiadają znacznie niższą izolacyjność akustyczną. Niewskazane są również wstawki przeszklone.